A Dobermann tenyszts s brlat f szempontjai
- a tpusossgot meghatroz lnyeges elemek tkrben -
rta: Pierluigi Pezzano
A tanulsi folyamat nem egyetlen esemny
A tudst nem lehet egyetlen esemny sorn megszerezni, csak egy lland tanulsi folyamat eredmnyeknt, ez az let minden terletn s minden szakmban gy van. Ez az oka annak, hogy nem knny kutyt brlni s tenyszteni. A korrekt brlathoz s a megfelel tenysztshez elengedhetetlen szmos hasznos tapasztalat tlse, melyek alapjn le tudjuk vonni a megfelel kvetkeztetseket, lland tanuls s sszehasonlts rvn ezeket folyamatosan fejleszteni s trtkelni kell. Mindez lehetv teszik a brk s tenysztk szmra, hogy rszesei s meghatrozi legyenek a dobermann szelekcis s fajtajavt folyamatnak. A hivatalos llattenysztsi rtkelsek (killtsok, kpessgi tesztek, munka tesztek) segtenek kivlasztani- a fenotpusban megjelen tulajdonsgok alapjn- a tovbbtenysztsre legjobban megfelel alanyokat, valamint kiszrni azokat az egyedeket, amelyek lerontank az llomnyt.
Valjban a brlatok clja segteni a tenysztk munkjt a folyamatos fajtajavts rdekben. A kutyatenysztsben a brlat egy gondosan, kvetkezetesen vgzett, clirnyos, teljes kr, rott rtkels, ami egy lerssal (fajta standard ford.) trtn sszevets sorn kialaktott minstsben nyilvnul meg. Amikor kutykat brlunk, tartsuk szben, hogy a brlat sorn hozott dnts minsge, a br azon kpessgn mlik, hogy hogyan rtelmezi az adott fajta standardjt a kvetkez clokkal:
- kivlasztani a legjobb kutykat, annak rdekben, hogy kpesek legyenek az letk sorn a feladatukat teljesteni (a fajta javtst ford.)
- kivlasztani a legtpusosabb egyedeket, az alkati tpusossg rtkelstl indulva a fajta tpusossgig.
A kivlasztott Dobermann a legjobb kell legyen mindkt fenti aspektus szerint. Ez a vlaszts semmi kpen sem kpezheti mrlegels trgyt, st ellenkezleg, szoros sszefggst kell mutatnia a fajta standardjban pontosan rgztett elvekkel.
A brlat a legfontosabb szempont, mivel egy rossz brlat rossz kvetkeztetseket von maga utn s nem csak a morfolgiai-funkcionlis rtkelst teszi agglyoss, hanem a karakter(jellem) megtlst is. Azrt beszlek morfolgiai-funkcionlis rtkelsrl, mert a Dobermann esetben a szpsg alapveten funkcionlis szpsget jelent, gymond adaptcit. Ez azt jelenti, hogy a standardban lert kvnalmak olyan kpessgekkel ruhzzk fel a Dobermannt, melyek segtsgvel mozgs (funkci) kzben a legkisebb erkifejts mellett a legjobb teljestmny elrsre kpes. sszegezve, azok a jellemzk, amik a szpsg alapjt kpezik, ugyanazok, amiknek alapvet szerepe van a fajtatpus meghatrozsban. A tpus a meghatroz elem, gy ha egy kutya nem hordozza (nem tpusos), nem tartozik az adott fajthoz, ezrt nem is brlhat el. Az a kutya, amelyik alig, vagy nem tpusos, nem vonhat tenysztsbe. A Dobermannok ZTP tesztje is erre az elvre alapul. Teht vilgosan meg kell magyarznunk, hogy mit rtnk a tpusossg alatt.
A tpusossg azon tulajdonsgok sszessge, melyeket a fajta lers testtjanknt meghatroz. A tpusossg alapvet elemeit a kvetkez arnyok: magassg-hosszsg, magassg-testtmeg, marmagassg-testhossz, marmagassg-mellkasmlysg ; valamint a standardban meghatrozott jellem s viselkedsbeli tulajdonsgok alkotjk. Az idelis tpust a precz zoometriai (testtj mretek ford.), fiziklis s eszttikai paramterek tiszteletben tartsval s a fajtakpet rombol eltlzott, tl hangslyos tulajdonsgok mellzsvel rhetjk el. Alapjban vve a tpus jellemzi rintik a kutynak mind a struktrjt (felptst), mind a mozgst, mind a termszett, valamint az alaprtkeit.
A brlathoz j szem kell
A brnak ltalban 3 perc ll a rendelkezsre egy-egy kutya rtkelshez, ez id alatt kell kivlasztania a legtpusosabb, kifejezett msodlagos nemi jellegekkel rendelkez, kzpmret s legharmonikusabb (legjobb sszkpet mutat ford.) egyedeket. gy knnyen rthet, hogy egy jl felvezetett kutynak mirt nagyobb az eslye. Az elsdleges krdsek, melyeket brlat sorn a brnak fel kell tennie magban a kvetkezk:
- Elgg erteljes, elegns, lnk, ntudatos, izmos, bszkn viselkedik?
- Kompakt a teste?
- A testhossza arnyos a marmagassggal?
- A kereszttmr arnyban van a hosszantival?
- A szgellsei, els s hts negyedei egyenslyban vannak?
- Arnyos a feje a marmagassggal, a mellkas a hosszsggal s a tmeggel?
- Arnyos a nyakhossz a marmagassggal s a testhosszal?
- Kitn a csontozata, szraz s ers?
A fentiek egyetlen krdsre adnak vlaszt: „Harmonikus-e a kutya?”
Sok kutynl a fels vonal hosszabb, mint az als, aminek az oka, hogy az ells szgek tl zrtak, gy a kutya hosszabbnak tnik, mint amilyen valjban, vagy a mellkas tnik erteljesen fejlettnek flfel. Ms kutyk tkletesen ngyzetesnek tnnek, de mi a helyzet a farukkal? Vagy a htuls szgeikkel? Msoknak elgg hossz ells negyedeik vannak, szk mellkassal, ez komoly?
Mindezen krdsekre meg van a pontos vlasz s minden kutyatenyszt s kutyakedvel kpes megvlaszolni, amennyiben elgondolkodik s megprblja megkeresni az okokat. Ez a megkzeltsi md szakrtv tehet egy brt s rszt kpezi a brlati kritriumainak, szakmaisgnak.
Egy j szem brnl, a brlat sorn az els benyomst a kutya sszkpe adja. Elmondhat, hogy egy mentlisan szakkpzett, gyakorlott br esetben az agy azonnal alkot egy sszkpet a tudat alatt s rzkeli az esetleges minsgbeli hibkat. Ez klnbzteti meg a szakrtt a kezdtl: a szakrt azonnal leszri azt, amit a kezd csak a vgn lt, vagy szerencsvel rzkel. A kutykhoz val j szem, nem a termszet ajndka, ellenkezleg egy lassan szerzett folyamat eredmnye.
Az a megfigyels, hogy j szemnk van, amit gyakran hallunk a ring krl, gy rtkelhet, hogy kpesek vagyunk meghozni a kznsg ltal kvnt vlasztst az okok ismerete nlkl. Ez „konszenzust (egyetrtst) jelent a brlatban”, ami se nem tudomny, se nem mvszet. Fontos, hogy j szemnk legyen valamihez, amit a tbbi ember elismer, de tudni azt, hogy egy klnleges jellemz mirt jobb, mint a msik az egszen ms dolog. Szakrt br az, aki kpes trgyilagosan, meggyzen s technikailag megkrdjelezhetetlen mdon megmagyarzni a dntst. Hogy ezt meg tudja tenni, amellett, hogy magas szinten s kompetens mdon ismeri a fajtalerst (standard), a kutya anatmit, lettant, genetikt, llattenysztst, a mechanikt, kinematikt, a brnak a fajta trtnett, jelent s a tenysztsi cljait is ismernie kell. sszegezve ismernie kell a kiindulsi pontot, a helyzetet, ahol most vagyunk s azt, amit el szeretnnk rni. Ebbl a szempontbl, az irnyvonalak s kvetelmnyek meghatrozsval mrtket ad a kutys trsadalomnak.
Az elemz rtkels
Az ll kutya brlatnl, a legjobb, ha a kutya testt hrom rszre osztjuk: fej, trzs s lbak, ezeket pedig tovbbi rgikra( testtjakra) s al-rgikra. Minden rgit, a krnyez rgikhoz kpest krl kell rni, azonostani kell, s meg kell hatrozni, valamint le kell rni a krvonalait, pozcijt, hosszt, magassgt, irnyt, kiemelve az rtkeket vagy a hibkat.
A kutyk elemz rtkelse a rgik (testtjak) s al-rgik, valamint a kztk lv kapcsolatok krltekint megfigyelsn alapul, ennek sorn kialakul az egysges s oszthatatlan sszkp. Az sszkp harmnija az egyes rszek s al-rgik harmnijbl addik ssze s minden kutyafajta esetben, megfelel a fajtalersban (standard) foglaltaknak. A harmnia eszmnye elengedhetetlen a Dobermannoknl is. Az sszkp harmnijnak megtlse alapvet kritriuma a brlatnak. Ennek alapjn kpes a br, eldnteni az adott dobermannrl, mg mieltt egyenknt rtkelni kezden a j tulajdonsgokat s a hibkat, hogy megfelel-e vagy sem a fajta alkati tpusnak.
A fajta alkati tpust a fajtalersbl lehet levezetni s a kvetkezkben hatrozhat meg:
- az tmrk arnyainak a vizsglata
- a szerkezet (struktra) vizsglata: testtmeg (sly + trfogat) viszonytva a magassghoz
- a krvonalak vizsglata
- a felpts harmnijnak vizsglata
A krvonalak rtkelse, az arnyok s a szerkezet, akrcsak az egyes testtjak s a marmagassg kzti sszefggsek pontos tudomnyos szablyok ltal meghatrozottak. A brlat irnyelveinek sarokkveit a fajtalers s a tudomnyos ismeretek pontos s biztos ajnlsai kell kpezzk. Ugyanez a helyzet a genetikai fajtajavts esetben is, minden ms irnyelv vagy mdszer rossz.
A Dobermann, mint azt a standard lerja s megkvnja, egy vgtz fajta, lnk temperamentummal, fejlett rtelemmel, bszke s ntudatos minden helyzetben. Az ltalnos megjelensre jellemz a kzpmret, az er s elegancia kzti korrekt egyensllyal. Teht masszv, izmos felpts, ert s elegancit sugall ( kvnatosak a fajta lersban meghatrozott kzp mretek: 70 cm a kanoknl, 65/66 cm a szukknl).
A Dobermann teste mindig ngyzetes, ami azt jelenti, hogy a testhossz –a vllcscstl (alkarcsont s a lapocka zeslse; vll l) a farcscsig (medence) kzel egyenl a marmagassggal. Szerkezett tekintve a Dobermannrl elmondhat, hogy harmonikus, vgtz kutyafajta, melynek minden testtja arnyos magassgban, hosszban s szltben, a marmagassg, a testhossz, valamint a tmeg, megegyezik a fajtalers referenciival. A Dobermannl az egyes testtjak kzti kapcsolatok (arnyok) tudomnyosan s kvetkezetesen meghatrozottak, azzal a clkitzssel, hogy a kutya kzp mret, vgtz tpus, szerkezetben harmonikus legyen.
Mondok nhny pldt a diszharmnira: a marmagassghoz kpest rvid fej, vagy a testhez kpest kis mret fej; a ht nem arnyos a fronttal; a testhez kpest gyenge nyak, vagy a marmagassghoz kpest tl rvid nyak; kis mellkas, vagy a marmagassghoz kpest tl hossz htuls negyedek. A Dobermann krvonalai is harmonikusak, egyenes, zkkenmentes, megtrsek vagy tl hangslyos magassgklnbsgek nlkl. A krvonalak, amit brlat sorn figyelembe kell venni: a fej, ajkak, nyak, ht, far, lbak, mellkas s has.
A Dobermann tmrinek arnyt megkapjuk, ha sszehasonltjuk a hosszanti tmrt a harnt (keresztirny) tmrvel, az ezek kzti kapcsolat megegyezik a kzpmret, vgtz tpus kutyval. Amikor a kereszttmr jl lthat mdon dominl, egy ersen mesomorf (hiba –brachiomorf ford.) tpusrl beszlnk (rvid csontok, az el-mell tlzottan szles, a hosszsgukhoz kpest szltben tl fejlett izmok…). Ennek az ellenkezje, hogyha a hosszanti tmr dominl, ilyenkor dolikomorf tpus a kutya (tl hossz lbak; a tmeghez s testhosszhoz kpest knny fej; keskeny el-mell; mlysgben fejletlen mellkas; rvid, tlzottan csapott far ;tlzottan meredek felsvonal; tlzottan felhzott alsvonal; knny csontok…)
Nagyon oda kell figyelnnk minderre, mert a Dobermann genetikai bzisban mindkt tpus kutya elfordul. A geometriai krvonal a genetikai bzisra utal, amiben knnyen tetten rhet Alex von Kleinwaldheim, mint a modern Dobermannok kzs snek erteljes s negatv hatsa a legtbb kutya genetikai alapjra.
Prof. Giuseppe Solaro azt mondta, hogy a brlat a kutya orra hegytl kezddik az sszes testtjon keresztl s a farka vgig tart. A gyakorlat megtantja a brt, hogy brlatban a kutya minstsnek meghatrozsa sorn sszegezze (szintetizlja) a negatv s pozitv elemeket. gy gondolom, hogy a korrekt brlat sorn a legnagyobb nehzsget az jelenti, hogy knnyebb felismerni a kutya ernyeit, mint a hibit. Lehet, hogy ez az, ami -gyakran nem is olyan vkony -hatrvonalat hz a gyakorlott s az avatatlan br kztt. Korrekt brlattal elkerlhet, hogy olyan kutyt lssunk gyzni, aminek ugyan kevs hibja van, de hinyoznak belle az ernyek s a klasszis (stlus).
Mint mr korbban kifejtettem, a brnak munkja sorn folyamatosan a standardel kell sszevetnie a brlt kutyt, mert az rja le a kvnatos tpust, a fajta idelis egyedt. Tudom jl, hogy a kvnatos tpus nagyon ritka, de ezt az idelt kell keresni a morfolgiai (felptsi) s funkcionlis (mkdsi) harmninak megfelelen.
Azzal segtnk a legtbbet a fajtnak, hogyha a tenysztsi programok, killtsok s llattenysztsi tesztek sorn a standard ltal lert tpust igyeksznk megtallni. Ha nem gy tesznk, krt okozunk mind a fajtnak, mind a fajtt tulajdonlknak (gazdiknak). Arra szeretnk utalni, hogy nhny kutya tulajdonos, br, tenyszt gy tnik, tlzottan keres egyes tpusjellemzket s nem figyel elgg a standard ltal lert , harmonikus, norml kutya kivlasztsra, a tpus elemek tldimenzionlsra val trekvs azt jelenti, hogy nem vagyunk tisztban az rtkek megfelel mrtkvel.
Mindezek tkrben, szben kell tartanunk, hogy a Dobermann esetben minden a standardban lertakhoz kpeseti eltrs rontja az sszkp harmnijt s/vagy a funkcit , emiatt ezeket az eltrseket hibaknt kell rtkelni s az eltrsnek megfelel mrtkben kell bntetni.
Minden olyan jellemzt, ami tlmutat az egyes testtjra , al-rgira meghatrozott tpuson(tlmretezett) , hiper-tpusosnak neveznk s hibaknt kell rtkelnnk , mert lerontja vagy mdostja az arnyokat, a relatv rtkeket s nem felel meg a standardnek.
Gyakran az is megtrtnik, hogy sok ember sszetveszti a tpus hinyt a hiper-tpusossggal. Pldul hiba a fej jellemzinek tkrben hiper-tpusosnak rtkelni, az olyan Dobermannt, amelyiknek rvid az orra, de szles s gmbly a koponyja. Akik ebbe az irnyba mennek, tvednek, mert hiper-tpusosnak tlnek meg egy olyan fejet, ami valjban tpuson kvli. Valjban a hiper-tpusossg egy rtk (s soha nem egy hiba!) genetikai, vagy krnyezeti tlerltetsnek a kvetkezmnye! Pldul hiper-tpusos egy fej akkor, ha a marmagassg 4/10-nl hosszabb, gy hogy az orr vonala hosszabb, mint a koponya vonala, de kzben az egyb jellemzk jl megtartottak. Ezzel szemben az a fej, aminek szablyosak az arnyai, a tengelyei, a tmege s a krvonala, mg akkor is, ha hosszabb, mint a marmagassg 4/10-e, tpusos. Az ilyen fej brlati szvege: „nagyon j, hossz fej, prhuzamos, tompa kformj, j arnyokkal, ellenben egy kis diszharmnit mutat a marmagassghoz kpest”. Az ugyanilyen fej, de rvidebb orr vonallal, mint a koponya vonala, vagy egyb, nem komoly, az arnyokat esetleg a krvonalat rint hibval, nem tlhet sem tpusosnak, sem hiper-tpusosnak; azt kell mondanunk r, hogy megfelel, vagy elgg tpusos, de soha nem mondhatjuk r, hogy nagyon j, vagy kitn.
Mg egy plda, a Dobermannl hiper-tpusosnak tljk az olyan szemhjat, ami az entrpium irnyba, befele forduls fel tendl, mert fajta kvetelmny a keskeny, jl simul, a koponya kzpvonalhoz kpest oldal irnyba helyezked szemhj. Ez csak egy plda, de nem az egyetlen, olyan esetek is vannak, amikor az eltrsek a hiper-tpusosbl, a tenysztsbl/brlatbl kizr hibkig vezetnek (hajlanak).
Most pedig vegyk szmba a mellkast. Az el-mell szles, nagy kiterjeds s izmos. Az ells vgtagok fels vgnl mrt szlessge elri a marmagassg 25 %-t. A szegycsont cscsa (manubrium) a vllcscsokkal egy magassgban van. A mellkas szpen esik (mlysgben jl fejlett) elri a knyk szintjt; a bordk hosszak, szpen veltek s ovlisak, szles bordakzti rsekkel.
Az el-mell als vge, ami megegyezik a szegycsont als vgvel, hossz, a krvonala egy nagy flkrt r le s tovbb folytatdik a has irnyba. A mellkas krmrete mindig nagyobb, mint a marmagassg ¼-e. Amikor a szgy s a mellkas mretei sokkal kisebbek, mint az a kutya ells testfelnl elvrhat lenne, a fldtl a szegycsont cscsig mrt tvolsg tl hossz, tbb mint a marmagassg 51%-a, mindenki egyetrt abban, hogy az ilyen Dobermann kvl esik a fajta alkati tpusn. Ennek az ellenkezje, gyakran hiper-tpusosnak szmt („azaz mg elfogadott” ford.) az a Dobermann, amelynek eltlzottak a keresztmretei, nagyon szles a szgye, nagyon mly a mellkasa, erteljes az izomzata s ersek a csontjai. gy gondolom, ez egy rossz irnyba vezet t. Valjban, ha figyelembe vesszk a funkcionalitst (hasznlhatsg) s a gyorsasgot, a norml, azaz a standardnak megfelel Dobermann ltrehozsra kell trekedni, knnyen rthet, hogy az a Dobermann, amelyik tl ers, nem elg gyors, gy kvl esik a fajta alkati tpusn, mert br erteljes, de lass, nem elg frge s nem elg temperamentumos.
A normlis s a hiper-tpusossal kapcsolatban az ltalunk rgta idzett dr. Valter Gorrier ezt rta: „ Milo a nagy szobrsz s harmniatant , mikzben Vnusznak a mell s comb arnyait alkotta , annak rdekben , hogy megteremtse az idelis ni szpsget, kpes volt nmrskletet tanstani, hogy elkerlje a csalka hangslyokat. Mirone ugyanezeket az elveket kvette Discobolojnak megalkotsakor. Mindkt mvsz egy olyan n s olyan frfi kpt alkotta meg, melyek pldartk tlagossga abszolt rtkknt jelentdik meg.”
Az eddigieknek megfelelen, gy gondolom, az ltalnos jellemzk, amik meghatroznak egy Dobermannt a kvetkez nhny szban foglalhatk ssze:
„ Az ltalnos flptse mesomorf , melyben tkletes egyenslyban van az er s elegancia, a trzse mindig ngyzetes, a szerkezete (struktrja) s krvonalai harmonikusak”.
A tpus f jellemzi a kvetkezk:
- a feje cizelllt, prhuzamos fels tengelyekkel (vonalakkal);
- a stop jl meghatrozott
- a szemek kzpmretek, ovlisak, nagyon kifejezk s oldal irnyak;
- a koponya lapos
- az orr oldals felletei szablyosan konvergensek (sszetrk), egyenes fels vonallal s jl feszl ajkakkal
- a flek magasan tzttek, vgottak s egyenesen lltottak (ha nincsenek vgva, laposak, hromszget formznak, szorosan simulnak az arcrszhez, hosszuk kevesebb, mint a teljes fejhossz fele);
- a mar jl hangslyozott
- a nyak elegns, piramis alak, a fels vonala enyhn grbl;
- a trzs felsvonala ellrl - htrafel enyhn esik;
- a br vkony s mindenhol szorosan feszl;
- a csontok s a vnk jl lthatak a br alatt;
- a szr rvid s termszetesen fnyl.
Jelentsget kell tulajdontanunk a standard ltal elrt mreteknek, s annak, hogy a kutya slya a magassgval sszevetve megmondja neknk, hogy milyen a tmege. A Dobermann mrete, tmege, karaktere s termszetes rtkei erteljesen befolysoljk, hogy milyen a kutya morfolgiai, funkcionalits s dinamizmus szempontjbl.
Az olasz iskola valamint a mi szelekcis s morfo-funkcionlis rtkelsi kultrnk lnyegben hrom alapelvre pl:
1. A Dobermann tenyszts, a kutya kiegyenslyozottsgn, termszetes rtkein s tpusossgn alapul
2. A fej mindent elmond a fajtrl
3. Mint az fentebb, az 1-es, 2-es pontokban ll, az a Dobermann kell gyzzn, amelyiknek j a karaktere, kzelebb ll a norml tpushoz s jobban mozog.
Az a kifejezs hogy ” a fej mindent elmond a fajtrl” felletesnek s magtl rthetnek tnik, azonban technikai szempontbl vizsglva knnyen tesztelhet a kifejezs jelentsge. Mikzben a tpus jellemzit rtkeljk, azaz egy fajtatiszta kutya tulajdonsgait, a fej rgii s al-rgii sokkal nagyobb hnyadot kpviselnek az egszbl, mint a test tbbi rsze, valjban az 57 rgibl 22 tartozik a fejhez. Nem tvednk, ha azt mondjuk, hogy a fejet jellemz rgik s al-rgik szerkezete kpezi a Dobermann tpusnak dntrszt. Termszetesen a fej tpust nem csak a hossza, vagy az orr s a koponya hossza kzti arny, hanem minden egyes rgi harmnija s tpusa adja. Egy dolog azt mondani a fejre:” hossz s jl proporcionlt”, s ms dolog azt mondani ” nagyon tpusos fej, prhuzamos , jl cizelllt, tompa k formj, hossz s jl proporcionlt, jl elklnl a nyak fels vgtl; ers orrht s llkapocs, feszes ajkak; ovlis oldalt irnyul szemek; stt okker szivrvnyhrtya; korrekt stop , szles egyenes orrht; korrekten illesztett orrtkr, szles mozgkony orrnylsok; lapos arcrsz; lapos koponya tet; jl lthat homlokbarzda; jl tartott jromcsont; lthat szemldk; korrekt occipitlis vonal; magasan tztt, jl ll flek; feszes torok…”
A Dobermann fej dolichocephalikus, ami azt jelenti, hogy a hosszanti tmrje erteljesebben fejlett, mint a kereszt tmr. A teljes hossza ( az orrht ells vgtl a kzps occipitli tarj legkls pontjig mrve) elri a marmagassg 4/10 –t ; az orrht hossza fele kell legyen a fej teljes hossznak, gy a teljes hossz msik fele a bels szemzugokat sszekt vonal mg esik. A koponya, kt szemldk csontja kztt mrt szlessge kevesebb, mint a fej teljes hossznak a fele; ezrt
a fej index tbb kell legyen, mint 45.
Fej index = Szlessg x 100 / Teljes hossz
Profilbl s fellnzetbl a Dobermann fej tompa k alak; oldalrl nzve a krvonala, akrcsak a Dobermann sszes tbbi krvonala, egyenes. Az egyenes fejprofil tkletes prhuzamossgot mutat a koponya tengelye s az orrht fels tengelye kztt. Szeretnm megragadni az alkalmat, hogy tudomnyos alapon, korrekt mdon meghatrozzam ezt a kt tengelyt, vagy az idelis skokat, mert gy tnik, hogy a legtbb ember nem tudja, hogy technikailag korrekt mdon hogyan rtelmezze a prhuzamossgot, a konvergencit (sszetrst) s a divergencit(szttrst).
Nemrg lttam egy az Amerikai Dobermann Pincher Club(k mg mindig „Dobermann Pinchernek „ hvjk a Dobermannt…) ltal kzztett standard magyarzatot, nhny cssztatssal, finoman s preczen , de rszeiben rosszul megrva, gy a felfogs , ami a fajta tpusnak s szerkezetnek kiemelked pontjait lerja fbb vonalaiban rossz.
A vilg sszes kutyafajtjnak a feje a fels vonalt tekintve hrom csoportba sorolhat: egyenes, konkv (homor), konvex (dombor). Ezek a krvonalak attl fggnek, hogy milyen a kapcsolat a koponya s az orrht fels hosszanti tengelye kztt. Ez a kapcsolat lehet prhuzamos, sszetr (konvergens), vagy szttr (divergens). A Dobermann fejprofilja, a fajta sszes tbbi krvonalhoz hasonlan egyenes, ami azt jelenti, hogy a koponya s az orrht fels hosszanti tengelyei prhuzamosak egymssal. Amikor a koponya fels hosszanti tengelye az orrht fels hosszanti tengelye fel irnyul, konvergencirl beszlnk. Fordtva, amikor az orrht fels hosszanti tengelye irnyul a koponya fels hosszanti tengelye fel divergencirl beszlnk.
A fenti rajzokon prof. Giuseppe Solaro bemutatja a szetter prhuzamossgt, a Pointer monokonvergencijt s az Olasz Bracco nagyon markns divergencijt. Tisztn lthatjuk, hogy a fels tengely nem esik egybe a koponya fels krvonalval, st ellenkezleg egy egyenes vonalat kpez az idelis skban, ami a kraniometriai inion ponton(az occipitlis taraj kzps kls pontjnak megfelel pont) thalad a kraniometriai nasion pontig (az a pont , ahol az orrcsont a homlokcsonttal tallkozik). Ezzel szemben az orrht tengelye egy egyenes vonalat alkot az idelis skban, ami az orrht kls krvonalt kvetve, sszekti az orr fels ells vgt a hts vgvel, kzpen keresztezve a bels szemzugokat sszekt harnt vonalat.
Azok szmra, akiknek nincsen gyakorlott szeme, gyakran egy kiss nehz megtallni azokat a viszonytsi pontokat, melyek alapjn megmondhatjuk, hogy a kt idelis sk, vagy idelis vonal prhuzamos-e vagy sem. Ez azrt van, mert a Dobermann fejt oldalrl tekintve, az inion s az egsz occipitalis tarj lthatatlan, mert takarjk a flek. Ilyen esetben clszer a fels tengelyt akkor megtekinteni, amikor a kutya htra csapja a fleit, gy minden tisztv vlik.
Nem szeretnk rszletes figyelmet szentelni a fej hibinak, mert, mint korbban mr mondottam, neknk itt Olaszorszgban errl j ismereteink s hagyomnyaink vannak, becsletbeli gynknek tartjuk a „termkeink” folyamatos javtst. Azonban szeretnm kiemelni, annak fontossgt, hogy ne csak a koponya/orrht hossznak arnyra figyeljnk oda (nagyon sok orrht nmagban is rvid), hanem az orrht ells fellethez kpest kiemelked orra is, valamint a tl keskeny , elgtelen llkapocsra , amit gyakran optikailag elrejtenek a tl fejlett ajkak, ritkbban pedig a hsos ll. Ezeket a hibkat az elmlt 10 v sorn rszben kijavtottuk, azonban megltk nem csupn nmaguk miatt veend komolyan, hanem azrt is, mert egy hangslyos orrht gyenge llkapoccsal az alulharaps tendencijt hordozza magban. Amikor nincsen alulharaps, azt ltjuk, hogy az llkapocs rvidsgt, a kisebb-nagyobb mrtken megdlt als metszfogak korrigljk.
A fogak kapcsn, a kutya letnek els hrom vben klns figyelmet kell szentelni a metszfogak egyenes vonalban llsnak, de mg hasznosabb nagy figyelmet fordtani a metszfogak s az el-zpfogak (pemolaris) kzti helyes tvolsgra. Sok kutyban a szemfogak elklnlnek s az el-zpfogak nem zrnak szablyosan. A brknak mindig figyelni kell ezekre a hibkra s a slyossguknak megfelel mrtkben kell azokat bntetni. Ezzel kapcsolatban, szmtsba kell venni, hogy a szemfogak s el-zpfogak rossz zrdsa, komolyan befolysolya a harapst, azaz a fels s als metszfogak egymsra fekvst.
A fej rtkelshez mr csak kt dolgot szeretnk hozztenni. Az els a szemeket rinti, a msodik az orbitlis (szemreg krli) rgit. A kutyknl a szemek helyzete nagyon fontos, mert szorosan kapcsoldik a szemreg s a koponya alakulshoz, gy nagyon fontos mutatja a tpusnak. A Dobermannban a szemek helyzete a koponya kzps tengelyhez kpest oldalirny, de csak minimlisan. A kzepes mret szemhjjak szorosan zrdnak, ovlisak, se nem kerekek se nem mandulavgsak . A szemhjjak bels zuga egyenl tvolsgra kell legyen az orr ells fellettl s az occipitalis tarj legkls , kiemelked cscstl. Sok kutynl a szemek a frontlis sk alatt, vagy tlzottan oldal irnyban helyezkednek. Az ilyen hibk szerencsre nem tl gyakoriak, de nagyon slyosak, mert a fajtra jellemz arckifejezst megvltoztatjk. A szemek mindent elmondanak a Dobermannrl. Az becsletes, kzvetlen nzse kifejez, izgatott s nha rmens, ezek az eljogai, amik kifejezik a fajtra jellemz szenvedlyessget s nagylelksget. Nehz ezeket a jellemzket rtkelni, amikor egy kis, mlyen l szem Dobermannt ltunk.
Ezt a legslyosabb hibt (ami egybknt minden fajtnl hiba) egyre gyakrabban ltjuk Eurpa szerte, genetikai problma, ami gyakran micropthalmusnak nevezett (miniszem ford.) betegsghez vezet. A brknak s tenysztknek nagy figyelmet kell szentelni erre a problmra. A standardnek megfelelen a Dobermann fej semelyik rsze nem lehet rncos, a br vkony s rfeszl az alatta fekv szvetekre, gymond abszolt lgy s brsonyos, eltnnek a csontkiemelkedsek s vnk, kihangslyozva finom arcvonsait. Azt jelenti, hogy az egsz Dobermann fej nagyon jl cizelllt (finoman megmunklt ford.) kell legyen. Klnsen a suborbitlis (szemreg alatti) rgi kell kvese ezt a felfogst, mert a Dobermann tpusra jellemz kifejezst ez a terlet hatrozza meg. A suborbitlis rgi jl cizelllt, azt jelenti: nhny kiboltosodst kell tartalmaznia, amik nagyon vkony, brsonyos brre utalnak, nagyon kevs bralatti ktszvettel s kevss fejlett izmokkal. A suborbitlis rgi a szemgdrk alatti flkrket foglalja magba. Az anatmiai alapjt az llcsont (maxila) fels rsze, a szemldkcsontok s a szemreg csontjai adjk. Az egsznek a jl cizellltsga azt jelenti, hogy a szemldkcsontok alapja kevss fejlett, akrcsak az llcsont fels rsze, gy finoman ttnik a kt zpfog alakja s a szemgdr alatti reg. A felsorolt formk jobban szembetnnek az olyan vkony csontok esetben, mint amilyenek a Dobermannok, ez az sajtossguk.
Sajnos, ezeknek a sajtossgoknak a hinya elg gyakori Eurpban. Vastag brt, tlfejlett bralatti ktszvetet , izomszvetet, llcsontot, szemldkcsontokat azaz elgtelen minstst jelent, ezeket a hibkat egyttesen „burkolt fej” , vagy „nem cizelllt fej” jelzvel illetjk.
A Dobermann nyaka olyan, mint egy csonka piramis, aminek az alapja alul van (a mellkas irnyban ford.) a tompa vge fell, amivel a fejhez csatlakozik. A nyak hossza, feltartott nyaknl– a tarktl a mar cranialis(fej felli ford.) vgig mrve- legalbb a fej hosszval kell egyenl legyen, vagy legalbb a marmagassg 4/10 el kell rje. Lefele a nyak fokozatosan szlesedik s harmonikusan megy t a trzsbe: ez a harmnia nagyban fgg a vll- lek helyzettl s a martl; csak a magas mar s a kellen ferde vll-lek teszik lehetv a harmonikus fzit gy llsban , mint magassgban. A Dobermann a nyaka egyenesen ll, bszke, nemes tarts. A nyak jl izmolt kell legyen, mert a nyak izmaitl fgg a kutya mozgsa (fej-nyak egyensly) , a karok s a vllak mozgst is dnten befolysolja, valamint a ht-gyki rgi mozgs kzbeni feszessgt is.
A gyenge nyak, amit szerencsre ritkn szlelnk a fajtnknl, nagyon slyos hiba minden kutyafajtban; valjban , azonkvl, hogy diszharmonikus a test tbbi rgijval szemben, gyenge fiziklis szerkezetre s elgtelen llkpessgre utal.
A Dobermann nyaka mindig elgg szraz, nem lehetnek brredk az als vgn; a fels vonala enyhn velt rgtn a tark vgtl kezdden, ez az v eltnik, ahogy a nyak a mar irnyban folytatdik.
Az utbbi idben egyre jobban elterjedt, petyhdt br jelentette problma htterben, gyakran rvid nyakat tallunk, nha kis knny, vagy hengeres s kevsb lapos, ritkn gyenge a nyak, mint azt korbban mr jeleztem. A zmk nyak a Dobermannak kznsges megjelenst klcsnz. gy a rvid, mint a hengeres nyak rossz, mert nem kpez harmnit a tbbi testtjjal, elssorban a vllakkal, marral s a httal. Gyakran rvid, rossz lejts vllakat eredmnyez, ami nhny fontos mozgshibt von maga utn: az ilyen kutyra azt mondjuk, hogy „elre esik”, azaz mozgs kzben a lbak ell, a slypont, pedig htul van stb. ….
A szerkezettel kapcsolatban meg kell jegyezni, hogy gyakran a rvid vllakhoz rvid karok kapcsoldnak s gyenge lejts, lapos mar. A rvid kar jelentette hibt knny szrevenni; ezzel szemben a brk tbbsge elhanyagolja a vllak hosszsgnak s dlsszgnek a megtlst, mert nehz megtenni. Azonban mindig szben kell tartanunk, hogy az ells testfl legslyosabb hibi a vllakhoz kapcsoldnak, mert a mozgsi mechanizmusban meghatrozbbak, mint a karok. Egy msik fontos tnyez, ami negatvan befolysolhatja a Dobermannunk arnyait az alkarok, melyek gyakran tl hosszak. Sajnos, mint azt mr korbban mondottam, ez a hiba, az agarak irnyba mutat tpus hibval (devicival) prosul. Ezeket a hibkat mutat egyedeket a tenyszts sorn is bntetni kell, mert a tlzottan hossz alkarok, a kutya hosszsg /magassg kzti arnyt gyakran lerontjk, gy a tpust is ( rvidebb , mint amilyen magas kutyk, meredek fels vonallal). Id hinyban, nem tudom ezt kellkppen altmasztani, de ha felkeltettem az rdekldst, kzelebbrl ebben a tmban egy pontos ttekintst adok. Azonban a clomnak megfelelen, ami erre az rsra ksztetett s tekintettel azokra a hibkra melyek napjainkban az eurpai Dobermannokat jellemzik, nem hagyhatom ki a trzs fels vonalnak, a farnak, a mozgs alapelvnek s vgl, de nem utols sorban a karakternek a taglalst. A trzs fels vonala magba foglalja a htat, a vesetjkot s a fart. Itt szeretnm leszgezni, hogy minden munkakutyafajtban a jl strukturlt vesetjk hatrozza meg a korrekt krvonalat, ami konvex (dombor).
A vgtz kutya fajtknl, amilyen a Dobermann is, nagyon gyors kell legyen a vgta, de emellett figyelemre mlt az llkpessg, gy a ht vonala mindig feszes kell legyen. A kutyk anatmijbl kzismert, hogy a hosszanti nyaki szalag feladata a ht-gyki szakasz fesztse, fel emelse s merevtse. Amennyiben ez a szalag laza s gyenge, a hti csigolyk tvisnylvnyai cscsaiknl sszetrnek (konverglnak) s a „nyerges htnak „nevezett llapotot okozzk; ilyen esetben a kutya llkpessge csekly s mozgsa lass, ennek ellentte a „ppos ht” , ami merev, a csigolyk hajlkonysga krosodik, a mozgs pedig nehzkess , szkdelv vlik. Sajnlatosan napjainkban sok az olyan Dobermann, amelyik lls kzben gyenge csigolykat mutat. A tl hossz s/vagy gyenge vesetjk csak ront ezen a problmn. Ellenkezleg, a j vesetjk rvid, szles s izommal kitlttt. Amennyiben, mind a ht, mind a vesetjk gyenge, a problma nagyon slyos, erre nagy figyelmet kell fordtanunk gy brlat, mint tenysztssorn. Egy msik fontos cl, figyelni a farra. Ezzel kapcsolatban az utbbi 15 vben a dolgok sokat javultak, de mg mindig sok kutynak van rvid, tlzottan csapott fara. Funkcionlis szempontbl a far essnek nagyobb a jelentsge, mint a hossznak, mert jobban befolysolja a mozgs minsgt. Ezt a megllaptst nem nehz megrteni brkinek, aki egy kicsit is jratos az llatok mozgsnak mechanikjban s fiziolgijban. Valjban a far alapjt ad csontos vz (a cspcsont s az lcsont) fontos rgi, mert ez adja t a lkst a htnak, ezltal, ha a far esse rossz, a kutya jrsa nagymrtkben hibs lesz. A tlzottan csapott far, korrekt htuls testfl s szgek esetben is, a htat felfel tolja, rdemes megfigyelni, hogy nhny felvezet a nyakvnl fogva felfel hzza a nyakat, gy knyszerti mozgsra a kutyt. Amikor ez trtnik, a j br mr tudja, hogy csapott a far s/vagy hibsak a vllak, a karok. Hasznos a kutyk mozgs kzbeni rtkelse (kznsges jrs, lass s gyors gets kzben), annak rdekben, hogy ellenrizzk, hogy a kutya lls kzben mutatott harmnija vals, vagy csak gy tnik.
A jrs kzbeni f hibk, melyekre a ringben a brnak oda kell figyelnie a kvetkezk:
- csoszog jrs: akkor mondjuk ezt, hogyha hibs szerkezet, vagy karakter problma miatt a kutya tl kzel jr a talajhoz, csak kevss emeli fel a lbait a talajrl.
- imbolyg jrs: akkor beszlnk arrl, hogy egy llat imbolyog, ha a slypontja oldalirnyba jl lthat mdon kileng. Ez akkor kvetkezik be, ha a toler hibjbl a kutya baktat, vagy ha legynglt, esetleg fradt.
- keresztez jrs: akkor mondjuk, hogy egy kutya keresztezi a kt els, a kt hts, vagy ell is htul is a lbait, amikor a lbak olyan utat rnak le, amelyik nem prhuzamos a kzps, a testet hosszban kt egyel flre metsz, idelis skkal s gy a lert t keresztbe hajlik. Amikor az ells vgtagok rintettek az ilyen tpus jrsban, csak akkor szmtjuk hibnak, hogyha a hinyossg jl lthat gets kzben, ilyenkor a kutya az ells lbait befele irnytja mikzben lbujjhegyen megy. Ezzel ellenttben, a htuls lbak esetben minden kis eltrs hibnak szmt, mert a htuls lbaknak a test kzpskjhoz kpest llandan prhuzamosan kell mozogniuk.
A jrst szablyosnak tljk amikor:
1. a ritmusa szablyos;
2. a lbak prhuzamosan mozognak a trzs kzpvonalval;
3. a mozgs gyors s elasztikus;
4. az izletek tkletes harmniban vannak a trzs mozgsval;
5. a vzszintes s az oldalirny kimozdulsok mrskeltek
Viselkeds s karakter (jellem)
A Dobermann viselkedsrl, jellemrl s termszetes rtkeirl a fajta lers a kvetkezket mondja: „ A Dobermann alapveten bartsgos s nyugodt,; nagyon hsges a csaldhoz s szereti a gyerekeket. A Dobermannban kzepes temperamentum s kzepes bersg a kvnatos. Knnyen tanthat, szeret dolgozni, ugyanakkor btor s ers jellem. Annak ellenre, hogy a Dobermann lnken rdekldik minden irnt, ami krltte trtnik s minden krlmnyre megfelelen reagl, nagyra rtkeljk azt a tnyt, hogy ntudatos s vakmer.”
A jellemmel kapcsolatban, elljrban szeretnm elmondani a szemlyes vlemnyemet: mindenki beszl a jellemrl, de csak kevesen tudjk, hogy mit is jelent valjban. Ez egy nagy problma, mert sok tenyszt azt hiszi, hogy sajt maga kpes elbrlni a kutyja jellemt, gy mellzi azokat a teszteket, melyekkel trgyilagos eredmnyt kaphat.
Ellenkezleg, n gy hiszem, hogy korrekt mdon megismerni egy kutya jellemt, vagy mg inkbb a klnbz aspektusokban megnyilvnul termszett, az egyni sajtossgai, sokkal nehezebb t, mint megllaptani, ugyanannl a kutynl a tpust, szerkezett jellemz pozitv , negatv tulajdonsgokat.
A Dobermann jellemt s termszetes rtkeit, nagyon jl lerja a standard, ebbl minden br, tenyszt, Dobermann bart megrtheti s megismerheti azt, hogy egy kutya minstse, tenysztsbe vtele eltt az rtkels nem hagyhat figyelmen kvl, hanem korrekt, trgyilagos mdon elvgzend. Killtsokon a br megfigyelsnek trgyilagossga a kutya viselkedsre vonatkozan korltozott, ezrt termszetes rtkeit, ltalnossgban a munkakpessgt a ZTP-vel, vagy egyb sport illetve munka teszttel ellenrizzk. Vizsgljuk meg a megbzhatatlan, ideges, flnk kutya viselkedsnek nhny jellemzjt. A ringben nhny Dobermann nagy mrv bizonytalansgot, flelmet tanst, mikzben megmrjk, ellenrizzk a fogait vagy herit, vagy egsz egyszeren. amikor a br melljk lp. Msok, fleg nhny szukakutya fl a mgtte haladtl. A fiatal osztlytl flfel az ilyen kutykat ki kell zrni a brlatbl, akr csak azokat, amelyek emberekkel szemben agresszvnek, vagy kutykkal szemben nagyon agresszvnek mutatkoznak. Az igazat megvallva ez a viselkeds gyakran fals agresszvitst jelent, a legtbb esetben a kutya bizonytalansgt, flelmt palstolja. gy gondolom, hogy a brnak a bizonytalansgot, flelmet mutat kutyk kizrst a baby s klyk osztlyokban mellznie kell, mert itt letkori sajtossgrl van sz, ebben a korban a jellem ( genetikai hajlam + krnyezeti hats) mg nem teljes. Azonban ezekben az osztlyokban is a kutya viselkedst le kell rni s a minstsben jl lthat mdon rvnyre juttatni. A kell ring gyakorlat megtant arra, hogy a Dobermann brmilyen viselkedsbeli bizonytalansgt, klnbz megnyilvnulst azonnal rzkeljk. Az els benyomst mr a kutya ringbe lpse nyjtja. Ebben a fzisban nhny kutya bizonytalan, feszlyezett, gymond lbujjhegyen tipeg ahelyett, hogy lbait erteljesen, biztonsgosan, nyugodt mdon a talajra helyezn. Ez a viselkeds, mind azt a brlat sorn egyb jelekbl is ellenrizhetjk, a legtbb esetben a kutya bizonytalansgt igazolja.
Ms Dobermannok esetben a szemhjjak kitgultak, majd amikor a br feljk kzeledik, hogy megrintse ket, becsukjk a szemket, szaggatottan jrnak, flket oldalra vagy htra csapjk, farkukat jl lthat mdon behzzk, ezek a jelek nagyon komoly bizonytalansgot, flelmet jelentenek.
Ugyanez a helyzet azokkal a kutykkal is, akiket a ringen kvlrl ha nem szltanak, akkor is hegyezett flekkel magasan tartjk a fejket s majdnem fgglegesen a nyakukat, hacsak nincsen komoly vll dlsszgi(szgellsi) hibjuk.
Aggodalommal nznek krl, mert az ismeretlen krnyezetben a lehetsges veszly ell menedket keresnek.
Ezekkel ellenttben a magabiztos kutya nyugodtan lpdel, vagy get, alacsonyabban tartja a fejt, majdnem vzszintes nyakkal s oldalra, htra tartja a fleit. Sok esetben mr a felvezet viselkedse utal a kutya jellemre. Ezekben a helyzetekben tartsuk szben, hogyha a felevezet viselkedse dnten befolysolja a brlatot ezt a tnyt a felvezet tudomsra kell hoznunk. Ami azt jelenti, hogy ismertessk s rtessk meg vele a helyzetet, anlkl, hogy feldhdnnk s megalznnk a kutyt.
2009-09-03 Szkesfehrvr
Fordtotta: Dr. Kocs Mihly
Kisllat specialista klinikus szak-llatorvos
|