Tartalom
Killtsi tapasztalatok 2010.
-az „j tpus” Dobermannok egszsggyi veszlyei-
A 2010-es szezonban Dobermannjaimmal rengeteg (kzel 50) , klnbz szint, tbb orszgban (Magyarorszg, Olaszorszg, Horvtorszg, Szlovnia, Ausztria, San-Marino, Bulgria,stb.) megtartott kutyakilltson vettem rszt. A brlatokkal kapcsolatos tapasztalataimat szeretnm megosztani a kvetkezkben.
Mieltt a rszletekre trnk, rviden szeretnm feleleventeni a brlatok, a kutyakilltsok lnyegt. A kutyakilltsok s az ott trtn brlatok eredeti clja, az egyes kutyafajtk minsgnek folyamatos javtsa, annak rdekben, hogy az jabb genercikban minl egszsgesebb, minl jobban hasznlhat s minl szebb egyedek jjjenek ltre. Azrt, hogy a brlatok egysgesek legyenek, minden fajta rendelkezik egy fajtalerssal (standard), ami egy nagyon pontos, szakszer lersa az adott fajta idelis egyednek. A brlatok sorn ezzel a lerssal kell sszevetni az adott egyedet s megllaptani, hogy az egyes testtjak mennyire kzeltik meg az idelis llapotot. A brlat vgeredmnyeknt minden kutya kap egy minstst s a legjobbak kzl kivlasztjk azt, amelyik a legjobban megkzelti a fajtalerst. Mindez azrt trtnik, hogy a tovbbtenysztsben lehetsg szerint az idelis tpushoz legkzelebb ll egyedek vegyenek rszt.
A gyakorlatban azonban nem mindig trtnik gy! Vannak brk, akik vagy nem ismerik elgg a fajta lerst , vagy megfelel szakmai ismeretek hinyban nem tudjk kellkpen rtelmezni (vizsgra egyszeren bemagoltk ) a lertakat, vagy annyira mindenek felett llnak kpzelik magukat (specil vagy szakbrk) , hogy gy rzik k eltrhetnek a standardtl.
A killtsok bri nagyjbl hrom csoportba sorolhatk:
1. specil, az adott fajtra szakosodott
2. jl kpzett (ltalban nyugati orszgokbl szrmaz) „all round”, azaz ltalban minden fajtt brl
3. tlagos (gyakran korrupt) „all round”, azaz ltalban minden fajtt brl
Tapasztalataim alapjn a specil, vagy szakbrk nagy rsze sajnos tl lazn rtelmezi a fajta lerst, pedig rjuk nzve is ktelez rvny. Sokszor sajt zlsk, vagy a hozzjuk kzel ll tenyszti csoportok rdekei szerint brlnak, ami azrt nagyon veszlyes, mert a nagy, mrvad killtsokon mr hossz ideje ltalban ugyanaz a bri kr brl, gy nem a standard, hanem az zlsk jelenik meg az eredmnyekben, ezek a standardtl sok esetben eltr „j tpus dobermannok”. Sajnos a magukat mindenhatnak kpzel szakbrk a legtbb esetben nem szakemberek (llatorvos –llattenyszt), gy az zlsk szerinti eltrsek egszsggyi veszlyeket hordoznak, aminek mr jl lthat jelei is vannak! A kvetkezkben ezeket foglalom ssze:
1. Szrazsg elvesztse: a Dobermann-t az er s elegancia jellemzi, a legtbb fajttl a szrazsgban, feszessgben klnbzik (a br szorosan rfeszl a testre). jabban egyre tbb a laza, lg br (fleg a nyakon, fejen) egyed. Egszsggyi kockzatt lsd a kvetkezben.
2. Nagy fej: jabban a standardtl eltren minl nagyobb fejre trekednek, ers stoppal ami cskkenti a fajta elegancijt , de emellett egszsggyi veszlyeket is hordoz. A nagy fejjel egytt jr a kerek szem s a burkoltsg (tbb br s bralatti ktszvet,), ami sokkal gyakoribb teszi a szemhjak befele, kifele fordulst (entropium, extropium). Ezek az elvltozsok idlt kthrtya gyulladst okoznak s gyakran csak mtttel korriglhatak. Igaz nem letveszlyes elvltozsok, de egy munkakutya lett igen megkeserthetik. A nagy fejjel egytt jr a hsos ll, amin a br redztt, ez megnveli a pustuls demodicosis eslyt (az llon vrz, gennyes pattansok tallhatk).
3. Konvergl (sszetr) fels fejprofil: a Dobermann-t prhuzamos fels fejprofil jellemzi (az orrht vonala s a koponya vonala prhuzamos), mg a divergl (szttr) fejprofilt a legtbb br jl tli meg, a konvergl (sszetr) pointer tpus fejet gyakran prhuzamosnak gondoljk, pedig mint minden pointertl eltr fajtban, a dobermannl is slyos hiba. Ez a tpus fej egy kiss agresszv s „buta” kifejezst klcsnz a kutynak. Ugyan nincs kzvetlen egszsggyi vonzata, de az eszttikai hatst jelentsen rontja.
4. Rvid, vastag, gyakran brs nyak: sajnos a nagy fejre val trekvs magval hozza a rvid vastag nyakat, ami jelentsen ront az elegancin. Hiba van egy tkletes fej, tkletes trzs, ha ezt a kettt egy rvid, vastag nyak kti ssze a kutya nem lesz harmonikus, ennek a hibnak ugyancsak nincsen egszsggyi vonzata, de a kutya elveszti az elegancijt.
5. Tl szgells: jabban sok a nmetjuhsz jelleget mutat zrtabb szgekkel rendelkez dobi (mg IDC osztly gyztes is!) , pedig a Dobermann „magasba tr elegns alkatt „ a nyitottabb a vllizlet 105-110 fokos, a trd izlet 130 fokos s a csnk izlet 140 fokos szgei adjk. A tl szgells veszlye (lsd a nmet juhszok) , hogy fokozza a csp izleti diszplzira val hajlamot!
6. A laza ht : fleg olasz s orosz kutyknl lttam, hogy meglltsnl szp egyenes htvonalat mutatnak, de ahogy elindulnak a ht mintha 3 darabba esne, kln mozog a mar, a ht s a far. Ez ellen a plusz kondival vdekeznek , a kvnatosnl tbb kilt pakolnak a kutykra, hogy feszesebbnek tnjn a htuk (fleg kanoknl, nmelyik olyan mint egy Rottweiler), ami kzvetett egszsggyi hatsknt extrm mdon megterheli a szvet.
7. Rvid vgtagok: elssorban az orosz kutyk (Pimms vonal !) esetben jelentsen megrvidltek a vgtagok ,(nmelyik szinte gnmnak nz ki!) mintha nem is ahhoz a kutyhoz tartoznnak, romlik a harmnia, elegancia.
8. Laza carpalis (csd) izlet: eredetileg a dobermann egyenes , oszlopszer ells vgtagokkal rendelkezett , ma mr 10 fokos eltrst megenged a standard (pedig ez is nmetjuhszos jelleget klcsnz a kutynak) , de nmelyik kutya mg ezt is tl lpi, ami a munka rovsra mehet(srlkenysg).
9. Tehn lls: a htuls vgtagok sszetrnek , ami nagyon gyakran szk medencvel s kifele fordul trd izletekkel jr s slyosan befolysolja a munkakpessget , mg is sok „szakbr” figyelmen kvl hagyja (IDC , AIAD osztly gyztes tud lenni)
10. Puha mancsok: a Dobermann rvid jjakkal, zrt manccsal kell rendelkezzen, mgis nagyon sok a sztterl, puha mancs gyztes egyed. Munka kutyknl ez slyos hiba, komoly srls veszlyt jelent. Pedig knnyen elbrlhat, csak a karmokat kell megnzni, amelyik kutynak hosszak a karmai, a talpn jr, nem az jhegyeken teht nem jk a mancsok!
11. Csapott far s alacsonyan tztt farok: ezek mellett is nmely br knnyedn elsiklik, pedig amellett, hogy ront az eszttikn, fleg a tlszgellssel egytt nveli a cspizleti diszplzia veszlyt.
A volt keleti blokk orszgaibl szrmaz „all round” brok nmelyiknek, de nhny nyugatinak is a szakkpzetsge igen megkrdjelezhet. Tallkoztam svd liftgyrt szakmval rendelkez brval , akinek mr a kutyhoz trtn kzeledse is olyan szakszertlen volt, hogy a killts alkalmval meg is harapta egy kutya. A keleti blokk brin mg a korrumplhatsguk is sokat ront. Nem lltom, hogy csak egy llatorvos vagy egy llattenyszt lehet j br, de egy pr hetes, hnapos tanfolyamon elsajttott ismereteket nem lehet tbb v egyetemmel sszehasonltani!
Sok br mr eleve az optimlis brlati tvolsggal, szgekkel, irnyokkal sincs tisztban, a valdi szakkifejezsekrl nem is beszlve. Sok esetben a specil brkhoz hasonlan nem a kutyt brljk, hanem a tulajdonost vagy a tenysztt. Azzal tisztban vannak, hogy az adott fajtban kik a meghatroz tenysztk s, csak hogy „biztosan ne tvedjenek”, az azoktl szrmaz kutykat hozzk ki gyztesnek, mg ha az ellenfl kzelebb is ll a standardhoz.
A legjobb tapasztalataim s gy a legkedvezbb vlemnyem az ltalban nyugati orszgokbl szrmaz, jl kpzett brkkal vannak. Ezek nagy rsze a „tapogats” , a ringen kvli bohckodst ellenz brk, akik komolyan veszik a szerepket , a killtst megelz napokban tolvassk az adott fajta lerst, gy btran brlnak s valban az rvnyes standard-ot leginkbb megkzelt kutykat hozzk ki gyztesnek.
sszefoglalva: vlemnyem szerint sokkal rtkesebb egy olyan kutya, amelyik sok klnbz brnl is gyzni tud, mint az egy-kt specil killtson ugyanannl az 1-2 szakbrnl gyzedelmesked egyed. De sajnos a gyakorlat azt mutatja, hogy a nagy killtsokon (IDC, AIAD) gyztes kutyk, fleg kanok(200-500 fedezssel!) hatrozzk meg az elkvetkezend genercikat A dobermann nagy veszlynek van kitve, mert lassan vtizedek ta ugyanaz az 1-2 br vlasztja ki a vgs gyzteseket , akik ha az rdekeik gy diktljk lazn eltrnek az rvnyben lv standard-tl. gy az ltaluk „kijellt” nhny cscs kutya (fleg kan) rvn slyos hibkkal terhelik az elkvetkezend genercikat, mivel a tenysztk tudjk, hogy csak akkor lehet jl eladni a kiskutykat, ha mindig a „kijellt-gyztes „kanokkal fedeztetnek. Ezek hibi jelentsen slytjk az egsz Dobermann populcit, mivel utdaik tlzott mrtkben lesznek jelen az llomnyban.
Ha brki megkrdjelezn szakmai kompetencimat, kisllatspecialista szakllatorvos vagyok 25 ves gyakorlattal s 34 ve vannak Dobermannjaim.
2010-12-09 Dr. Kocs Mihly |